JU GIMNAZIJA "VASO PELAGIĆ" BRČKO DISTRIKT BIH

FORUM | TEKSTOVI | PITANJA ZA SOCIJALNU RADNICU |

SOCIJALNA RADNICA

SPOLNOST I SPOLNI ODNOSI

Spolnost je sastavni dio ljudskog bića tokom cijelog života. Ona utiče na misli, osjećaje i samopoštovanje, a ne samo na tijelo. Kultura, običaji i društvena sredina utiču na doživljavanje spolnosti te doživljavanje sebe i drugih kao spolnih bića. Spolnost je životna energija koja nas pokreće da nađemo ljubav, intimu i nježnost, i to na načine koji će obogatiti našu ličnost, komunikaciju i odnose. Ona nas pokreće k drugim ljudima, na davanje topline, na intimnost i naklonost. Spolnost je divna, motivirajuća i oplemenjujuća ako postoji prirodni i pozitivni stav prema njoj na temelju potpunih informacija, kad su partneri spolno zdravi, nesebični, humani i odgovorni, kad su slobodni od straha, srama, krivnje i ostalih kočnica za spolni doživljaj i odgovor, te kad se uzajamno poznaju i vole. Nema ništa čudno u izražavanju spolnosti u ljubavnoj vezi dvije zrele i odgovorne osobe.
Spolni odnos može ljudima značiti različito: on može biti očitovanje ljubavi i zaljubljenosti, ali i samo zabava; može biti nešto sveto, nešto što pripada samo braku. Odlučiti što spolni odnos znači za nas nije uvijek lako.
Ljudski spolni odnos nije samo dodir spolnih organa, nego i duboki intimni susret i otkriće te jedinstveni doživljaj bliskosti s drugim ljudskim bićem.
Svatko za sebe odlučuje kada će i hoće li imati spolne odnose. Neki se ne odlučuju na spolne odnose prije braka, drugi čekaju pravu ljubav, treći čekaju svršetak školovanja ali, ulazak u spolne odnose iz zabave može izazvati probleme, jednako kao i uvjerenje da je spolnost prljava i grješna. Nepripremljen i slučajan spolni odnos sa nedovoljno poznatim partnerom može završiti povrijeđenim osjećajima, gubitkom samopoštovanja i/ili poštovanja prema partneru, osjećajem krivnje, spolno prenosivim bolestima i neželjenom trudnoćom.
Znajte : "Prerano ubrana jabuka je uvijek kisela."
Prije odluke treba dobro promisliti jer posljedice ranog stupanja u spolne odnose mogu trajno i nepovratno promijeniti život mlade djevojke i mladića.
Važno je imati potrebne informacije o svom tijelu, spolnosti i spolnim odnosima, reproduktivnom i spolnom funkcioniranju te zdravstvenim rizicima i zaštiti.
Spolni odnos može ljubavi dati novi smisao, intimnost i nesebičnost; ali on nije dokaz ljubavi. Spolni život dvoje ljudi koji se vole i poštuju te imaju povjerenja jedno u drugo, može dati jednu od najljepših vrijednosti na svijetu.
Naklonost ili zaljubljenost možemo izraziti i bez spolnih odnosa, primjerice:

• poljupcem,
  • dodirom,
  • zagrljajem,
  • cvijetom,
  • pokazivanjem brižnosti i pažnje,
  • držanjem za ruke,
  • pismom,
  • porukom..

Ako se smatrate spremnima za spolni odnos - razmislite i razgovarajte o sljedećim pitanjima:

1. Kontracepcija - da ili ne?
  2. Koje sredstvo ili metoda kontracepcije?
  3. Tko je odgovoran za kontracepciju?
  4. Zaštita od spolno prenosivih bolesti - da ili ne?
  5. Kakve su posljedice spolnih odnosa bez zaštite?
  6. Savjetovanje sa stručnjacima - da ili ne?
  7. Koji su razlozi za spolni odnos?
  8. Jeste li zaljubljeni, ili se volite?
  9. Imate li podršku porodice?
  10. Jeste li pod pritiskom vršnjaka?

O NAMA | PRAVILA | KONTAKTIRAJTE NAS | ©2011 JASNA KATIĆ