JU GIMNAZIJA "VASO PELAGIĆ" BRČKO DISTRIKT BIH

POVIJEST/HISTORIJA | SLIKE ŠKOLE | N.P.P. |PIŠITE NAM |
RADNI KALENDAR | O UPISU | O EKSKURZIJI | O PROFESORIMA |
SLIKE | GDJE SE NALAZIMO | LINKOVI |
RADNI DAN | DEMOKRATIJA TAKMIČENJE | OLIMPIJADA
predstave “Šesto čulo“| Takmičenje | Rad debatnog kluba| СТАЗАМА РАЗЛИКА ДО СЛИЧНОСТИ| UČENIK GENERACIJE 2010/2011.| DEBATA |„My Homeland – Your Homeland“|

MATURANTI

 
 
PITANJA ZA MATURU IZ PREDMETA za 2018/19.
INFORMATIKA BIOLOGIJA PROF. SABINA  
   
HEMIJA PSIHOLOGIJA  
     
MATEMATIKA GEOGRAFIJA  
     
ISTORIJA/HISTORIJA/POVIJEST ENGLESKI JEZIK  
     
     
     
 
Мала помоћ око матурскаг
 
 
 
PRIMJER RADA

Podešavanja u maturskom radu

    • Početna i poslednja stranica sa inetrneta
    • Podešavanja papira na A4, margine lijeva 2,5cm; desna,gornja i donja 2 cm
    • Broj stranice ne smije biti na prvoj strani. Druga strana je sadržaj (broj stranice 2).
    • Tekst Times New Roman 12, Naslov (Hedaing1) Times New Roman 16, Podnaslov (Hedaing2) Times New Roman 14, Podnaslov (Hedaing3)  Times New Roman 13.
    • Tekst mora biti sa poravnanje od ivice do ivice (justify), rastojanja između pasusa 6pt prije i 6 pt posle.
    • Svaka slika ili grafik treba da imaju svoj naziv sa brojem slike (References—Insert Caption)
    • U tekstu postaviti fusnotu ili objašnjenje za pojedine skraćenice ili prevode.
    • Nabrajanja u radu moraju biti jednoobrazna.
 

TEME ZA MATURALNI/MATURSKI RAD ZA ŠKOLSKU 2018./2019. GODINU

 

MATEMATIKA

Mentor: Mirjana Milojković

R/B

Prezime i ime učenika

Tema maturalnog rada

Odjel

1.

Stančić Boris Diferencijalne jednačine prvog reda

IV 1

2.

Milivojević Milan Izvodi funkcija (po definiciji)

IV 2

3.

Hodžić Tarik Determinante i primjena (primjena na rješavanje sistema jednačina)

IV 2

4.

Đokić-Šumarac Jovan Život i djelo Leonarda Ojlera

IV 2

5.

Spahalić Asja Matematika – kraljica nauka (historija matematike i primjenjena matematika)

IV 2

6.

Antić Ranko Koordinatni sistem u ravni

IV 3

7.

Sadrić Martin Osnovni elementi matematičke statistike

IV 3

8.

Sivić Benjamin Lavirinti i grafovi

IV 4

9.

Ilić Vanja Kompleksni brojevi

IV 5

10.

Kaurinović Teodora Stabla

IV 5

11.

Mirković Dragan Primjena Vijetovih formula

IV 5

12.

Pejičić Teodor Granične vrijednosti funkcija

IV 5

13.

Zoranović Milan Kombinatorni brojevi

IV 6

ENGLESKI JEZIK

Mentor: Panić Vesna

R/B

Prezime i ime učenika

Tema maturalnog rada

Odjel

1.

Salihović Alema Similarities Between the English and Bosnian Language (Sličnosti između engleskog i bosanskog jezika)

IV 1

2.

Šadić Amila Canada (Kanada)

IV 1

3.

Milić Sanja England Between Two World Wars (Engleska između dva svjetska rata)

IV 2

4.

Klopić David The Development of the Internet (Razvoj interneta)

IV 3

5.

Subotić Spasoje Life and Work of J.R.R Tolkien (Život i djelo Dž.R.R Tolkina)

IV 4

6.

Garić Jovana Football in England (Fudbal u Engleskoj)

IV 5

7.

Omerašević Aldijana The Reign of Elizabeth II (Vladavina Elizabete II)

IV 5

8.

Njegomirović Zoran The Empire on Which the Sun Never Sets (Carstvo u kojem sunce nikad ne zalazi)

IV 5

9.

Perić Miloš Stan Lee's Life and Legacy (Život i ostavština Sten Lija)

IV 6

10.

Bećirović Merisa The Tense System (Sistem glagolskih vremena)
IV 7
11.
Pavlović Milica The Treasures of British Museums (Blago britanskih muzeja)
IV 7

 

KEMIJA/HEMIJA

Mentor: Asim Dedić

R/B

Prezime i ime učenika

Tema maturalnog rada

Odjel

1.

Šuštar Filip Nuklearna magnetna rezonancija - NMR

IV 1

2.

Vanovac Đorđe Nukleinske kiseline – struktura i organizacija

IV 2

3.

Bajramović Adisa Aminokiseline i proteini

IV 2

4.

Todorović Ognjen Atomsko jezgro

IV 5

5.

Gajić Radmila Prirodni i sintetički polimeri

IV 7

6.

Hercegovac Sanjin Koenzimi

IV 7

7.

Nedić Nevena Eliminacijske reakcije – alkena i alkina

IV 7

8.

Nikolić Joka Spektroskopske metode

IV 7

BIOLOGIJA

Mentor: Đapo Sabina

R/B

Prezime i ime učenika

Tema maturalnog/maturskog rada

Odjel

1.

Kašterović Irena

Bolesti, njega i zaštita mišićnog sistema

IV 1

2.

Joha Jasmina

Srce kao moćna pumpa

IV 1

3.

Bogeski Bojan

Ishrana i zdravlje

IV 2

4.

Dešić Savo

Biohemijske karakteristike genetičkih procesa

IV 2

5.

Stoiljković Nebojša

Krv i krvne grupe

IV 2

6.

Zohorović Sabina

Kvalitet vode sliva rijeke Brke

IV 2

7.

Vidović Anastasia

Toksikomanije

IV 2

8.

Vidović Viktorija

Anoreksija i bulimija

IV 3

9.

   

IV 3

BIOLOGIJA Mentor: Admir Mahmutović  

R/B

Prezime i ime učenika

Tema maturalnog/maturskog rada

Odjel

1.

Đurić Simo

Slonovi

IV 4

2.

Kešinović Maida

Ugrožene vrste

IV 4

3.

Mešković Amra

Alergije

IV 4

4.

Omerhodžić Ševala

Štitna žlijezda

IV 4

5.

Osmanbašić Alen

Muški polni hormoni

IV 4

6.

Todorović Jelena

Radioaktivno zagađenje – Černobil

IV 4

7.

Trumić Anis

Vrane

IV 4

8.

Topalović Nikolina

Pande

IV 4

9.

Vuković Tea

Bolesti centralnog nervnog sistema

IV 4

10.

Rogić Milan

Alchajmerova bolest

IV 5

11.

Đurić Ana

Ćelijski ciklusi

IV 6

12.

Fazlić Ilda

Genetske bolesti pasa - Demodikoza

IV 6

13.

Lišić Lejla

Daunov sindrom

IV 6

14.

Ljuca Rasema

Ježevi

IV 6

15.

Miličić Dragana

Puževi

IV 6

16.

Ošapović Anđela

Vjeverice

IV 6

17.

Čandić Emir

Gušterača

IV 7

18.

Helać Haris

Anestezija

IV 7

19.

Marjanović Dajana

Bolesti očiju

IV 7

20.

Mrdić Sergej

Kronova bolest

IV 7

21.

Ribić Berna

Srce i bolesti srca

IV 7

22.
Subotin Marija

Dječije zarazne bolesti

IV 7

GEOGRAFIJA

Mentor: Marković Radoslav

R/B

Prezime i ime učenika

Tema maturalnog/maturskog rada

Odjel

1.

Krajšumović Nikola

Tropska Afrika

IV 1

2.

Mihajlović Aleksandar

Zemlja kao nebesko tijelo

IV 1

3.

Milošević Marija

Prirodne katastrofe

IV 1

4.

Šiljegović Đorđe

Računanje vremena

IV 1

5.

Tošić Jelena

Zagrijavanje zemlje i vazduha

IV 1

6.

Lazić Darko

Kalendar

IV 2

7.

Milić Stefan

Područje Istočne Afrike

IV 2

8.

Todić Bosiljka

Klasifikacija jezera

IV 2

9.

Trifković Dejan

Priroda Srednje Evrope

IV 2

10.

Josić Ana Maria

Grčka – jug Balkanskog poluotoka

IV 3

11.

Lamešić Kristijan

Aljaska – krajnji sjever SAD

IV 3

12.

Baković Marko

Rijeka Nil – izvor života

IV 6
13.

Mišković Nedeljko

Zapadna Evropa

IV 6
14.

Popić Romana

Vulkanske zone na Zemlji

IV 7

INFORMATIKA

Mentor: Katić Jasna

R/B

Prezime i ime učenika

Tema maturalnog/maturskog rada

Odjel

1.

Manojlović Vuk

Transhumanizam

IV 1

2.

Vukadin Nikola

Artificijalna inteligencija

IV 1

3.

Bosankić Anamaria

Štetni programi i zaštita

IV 3

4.

Bulatović Danilo

Linux

IV 3

5.

Žugić Nikola

Igre u svijetu i kod nas

IV 3

6.

Goričkić Tomislav

Robotika

IV 3

7.

Mendeš Marija Magdalena

3D animacija

IV 3

8.

Matijević Marija

Društvene mreže

IV 3

9.

Lejlić Lejla

Obrada zvuka

IV 5

10.

Kasavica Nemanja

Adobe Photoshop CS6

IV 6

11.

Gojaković Stefan

Razvoj Windowsa

IV 6

12.

Pantić Filip

Corel Draw 10

IV 6

POVIJEST/HISTORIJA/ISTORIJA

Mentor: Svjetlana Paunović

R/B

Prezime i ime učenika

Tema maturalnog/maturskog rada

Odjel

1.

Selimović Amina

Borba za ženska prava početkom XX stoljeća

IV 2

2.

Softić Lejla

Vikinzi

IV 2

3.

Babić Anastasija

Engleska u doba Elizabete I

IV 4

4.

Haračić Meliha

Sparta

IV 4

5.

Jagodić Marija

Vuk Stefanović Karadžić

IV 4

6.

Salkić Samra

Mustafa Kemal-paša Ataturk

IV 4

7.

Šerifović Amna

Mehmed II Osvajač

IV 4

8.

Grbić Luka

Josif Visarionovič Džugašvili Staljin

IV 5

9.

Kojić Goran

Srbija od 1804. – 1912. godine

IV 6

PSIHOLOGIJA

Mentor: Kokanović Ivana

R/B

Prezime i ime učenika

Tema maturalnog/maturskog rada

Odjel

1.

Hajdarović Arnela

Manično-depresivne psihoze

IV 1

2.

Jovanović Anastasija

Upotreba crteža u psihoterapiji

IV 1

3.

Jovanović Vanja

Psihologija marketinga

IV 1

4.

Konjić Fuada

Osnove socijalne psihologije

IV 1

5.

Marković Aleksandra

Oblici vršnjačkog nasilja

IV 1

6.

Kurtalić Sanela

Psihološka pozadina ubojstva

IV 2

7.

Vučković Sara

Dentalna fobija

IV 2

8.

Koroljević Doris

Suicidalnost

IV 3

9.

Mendeš Andrea

Problemi pamćenja

IV 3

10.

Salatović Matea

Psihopatologija nagona

IV 3

11.

Vasiljević Dunja

Grafologija

IV 3

12.

Viljušić Katarina

Otkrivanje sopstvene homoseksualnosti

IV 3

13.

Blažanović Nađa

Dječija mašta

IV 4

14.

Šabanović Azra

Utjecaj psihoaktivnih supstanci na ponašanje mladih

IV 4

15.

Zahirović Belma

Psihički utjecaj razvoda na dijete

IV 4

16.

Arsenović Sanja

Psihologija ličnosti

IV 5

17.

Lukić Aleksandra

Poremećaji sna

IV 5

18.

Mitrović Aleksandar

Lucidni snovi

IV 5

19.

Rikanović Stojan

Psihički uticaj psihoaktivnih supstanci

IV 5

20.

Simić Aleksandra

Tumačenje čovjeka kroz govor tijela

IV 5

21.

Kuzmanović Milka

Kognitivno-bihejvioralna terapija

IV 6

22.

Marković Dragana

Vrste učenja

IV 6

23.

Ninković Ninoslav

Meditacija kao psihoterapija

IV 6

24.

Perić Marko

Uvod u psihoanalizu

IV 6

25.

Petrović Milena

Darovito dijete i njegova porodica

IV 6

26.

Smajlović Emir

Medijska manipulacija

IV 6

27.

Zekanović Anastasia

Umjetnost kao terapija

IV 6

28.

Zelen Ana

Menadžment ljudskih resursa

IV 6

29.

Cvijanović Nataša

Temperament

IV 7

30.

Đokić Dušan

Neverbalna komunikacija

IV 7

31.

Huseinefendić Amar

Socijalizacija ličnosti

IV 7

32.

Husičić Maida

Narcisoidni poremećaj ličnosti

IV 7

33.

Mehić Ajla

Hemofobija

IV 7

34.

Muminović Amila

Greške u mišljenju

IV 7

35.

Zahirović Melisa

Terapija shizofrenog bolesnika

IV 7

 

 

 
MATURANTI 2016/2017. GODINE
 
IV1 IV2 IV3
IV4 IV5 IV6
 
 
 
 
O NAMA | PRAVILA | KONTAKTIRAJTE NAS | ©2011 JASNA KATIĆ