JU GIMNAZIJA "VASO PELAGIĆ" BRČKO DISTRIKT BIH

Položaj Brčkog

Galerija Slika - Brčko nekad i sad

Položaj

Smješteno u Posavini, Brčko zauzima površinu od 493 km² (1% površine BiH) i prema neslužbenim procjenama trenutno ga naseljava oko 100.000 stanovnika. Brčko distrikt BiH je skoro podjednako udaljen od tri velika industrijska, ekonomska, politička i potrošačka centra: Beograd (200 km), Zagreb (270 km) i Sarajevo (210 km), sa kojima je povezan drumski, željeznički i/ili riječno. Površina centralnog gradskog područja je 183 km².
Brčko se nalazi u prilično niskoj riječnoj dolini koja čini dio basena rijeka Save, Brke i Velike Tinje. Grad je na desnoj obali rijeke Save, sa obje strana rječice Brke. Veći dio geografskog prostora današnjeg distrikta kreće se od 85 m do 200 m nadmorske visine te stoga pripada niskoj Posavini. Jedini izuzetak su sjeverni obronci planine Majevice u južnom dijelu distrikta sa nadmorskom visinom od 200-400 m.
S obzirom da se na području Brčkog susreću dva reljefna oblika - nizinski i brežuljkasti, veoma su pogodni uvjeti za poljoprivredu i stočarstvo.

BRČKO NEKAD I SAD

LINKOVI